środa, 10 kwietnia 2013

Tajemnicze znaki i oznakowania opakowań.

Cześć dziewczyny!

Wiem że każda z was kupuje kosmetyki. Ciekawa jestem czy wiecie co oznaczają informacje zawarte na etykietach :)

Specjalnie dla was sporządziłam takie małe wyjaśnienie oznakowań graficznych - tzw. tajemniczych znaków których ilość i różnorodność nie raz przyprawiła mnie o zawrót głowy :PTermin trwałości – podawany jest tylko na kosmetykach o trwałości krótszej niż 30 miesięcy, najczęściej w formie miesiąc/rok poprzedzonej słowami: „Najlepiej zużyć przed końcem (best before):”. Na produktach o trwałości dłuższej niż 30 miesięcy zastosowanie ma znak graficzny otwartego słoiczka. Symbol otwartego słoika – informuje nas, jak długo można używać kosmetyku po jego otwarciu. Obok lub na symbolu słoika podany jest okres trwałości po otwarciu, czyli okres bezpiecznego stosowania kosmetyku, licząc od jego pierwszego użycia lub wyłącznie otwarcia (np. w celu powąchania kremu, błyszczyka itp.). Okres określany jest w miesiącach. Pewne produkty nie wymagają podania okresu trwałości po otwarciu, ponieważ nie zachodzi ryzyko pogorszenia ich bezpieczeństwa zdrowotnego po otwarciu opakowania. Są to m.in.: szminki, aerozole, produkty jednorazowe.


Symbol „e” oznacza, że producent skorzystał z uznaniowego standardowego systemu kontroli wagi lub objętości na etapie produkcyjnym.

Oznaczenie rodzaju materiału, z którego wykonano  opakowanie. W tym przypadku – aluminium. Znak ten ma nam także pomagać przy segregacji opakowań.

Ręka na książce – oznacza, że do opakowania dołączona jest ulotka informacyjna, która najczęściej zawiera informacje o składzie kosmetyku i ostrzeżeniach związanych z jego stosowaniem (wskazania, przeciwwskazania, opis działania itp.).

Symbol pojawiający się na opakowaniach produktów łatwopalnych (lakiery do włosów, dezodoranty, zmywacze do paznokci itp.). Z tymi produktami nie ma żartów. Pojemnik pod ciśnieniem: chronić przed słońcem i temperaturą powyżej 50°. Nie przekłuwać ani nie spalać, także po zużyciu!!! Należy chronić przed źródłami zapłonu. Nieprzestrzeganie zaleceń dotyczących tego znaku, może okazać się tragiczne w skutkach. 

ZNAKI PRZYJAZNE ZIEMI
Symbol informujący, że danego kosmetyku Nie testowano na zwierzętach. Może być używany jedynie wówczas, gdy producent i jego dostawcy niewykonywali i nie zlecali wykonania testów na zwierzętach kosmetyku, jego prototypu ani żadnego z jego składników oraz gdy nie zawiera on składników testowanych na zwierzętach przez innych producentów w celu wytworzenia nowych kosmetyków. Są to bardzo restrykcyjne obwarowania, bowiem dotyczą nie tylko produktu finalnego, ale każdego z jego składników użytych do jego wytworzenia. Na temat okrutnego procederu testowania na zwierzakach pisałam w innym artykule.
Znaki pojawiające się na produktach, które Nie zawierają freonów i halonów, które niszczą powłokę ozonową. Freony w latach 90 XX wieku, uznano za niezwykle szkodliwe dla środowiska. Ich emisja została uznana za jedną z głównych przyczyn zanikania warstwy ozonowej w atmosferze ziemskiej (powstawanie dziury ozonowej). Przed tym odkryciem freony były masowo stosowane jako ciecze robocze w chłodziarkach, gaz nośny w aerozolowych kosmetykach oraz do produkcji spienionych polimerów.
Opakowanie nadające się do recyklingu - /trzy strzałki/ - znak ekologiczny przeznaczony dla opakowań, które nadają się do ponownego przetworzenia i wyprodukowania z odzyskanych surowców innego, podobnego produktu (aluminium - puszki, tworzywa sztuczne - pojemniki, butelki, papier - torby, tektury do pakowania, wypełniacze do pudełek). Wewnątrz pętli może znajdować się liczba informująca jaki procent użytych do produkcji materiałów pochodził z recyklingu.  Czasem także podaje się nazwę materiału, z którego wytworzono dany produkt ekologiczny.
Dbaj o czystość. Wrzuć do kosza. Statystyczny Polak produkuje obecnie ponad 350 kg odpadów rocznie. Mniej więcej tyle samo wytwarzają mieszkańcy innych europejskich krajów. To chyba jeden z najczęściej spotykanych znaków, jego przekaz jest prosty, jednak patrząc jak z dnia na dzień nasze ulice zarastają śmieciami, niestety dla wielu niezbyt zrozumiały!!!! Znak ma przypominać nam, aby opakowanie po wykorzystanym produkcie trafiło tam, gdzie jego miejsce - tj. do pojemnika na śmieci. Opakowanie wyrzucone na trawę, do lasu lub rzeki zanieczyszcza środowisko!
Zielony punkt  -  ekologicznego. widnieje na kartonach, puszkach, butelkach i innych produktach. Jest jednym z najczęściej stosowanych znaków na świecie. Oznacza, że producent wniósł wkład finansowy w budowę i funkcjonowanie systemu odzysku i recyklingu odpadów opakowaniowych. W Polsce system jest tworzony przez firmę Rekpol Organizacja Odzysku S.A. Trzeba pamiętać, że znak nie określa jakości ekologicznej produktu. Przedsiębiorca wprowadzający produkt na rynek musi natomiast zapewnić zebranie i przetworzenie określonego procentu zużytych do produkcji opakowań. Zielony punkt jest zarejestrowany w ponad 170 państwach. Korzysta z niego 98 000 tys. przedsiębiorstw. Każdego roku umieszcza się go na około 460 mld produktów.!     
Przydatność do recyklingu - znak ekologiczny przydatności  opakowania do recyklingu.  Wraz ze wzrostem produkcji i zużycia dóbr materialnych wzrasta też obciążenie środowiska odpadami opakowaniowymi. W Polsce tworzą one już około 30% odpadów komunalnych. Do tej pory nie został stworzony skuteczny mechanizm segregacji i odzysku odpadów komunalnych. 91% z nich trafia na składowiska, a przecież ogromna część z tego nadaje się do ponownego wykorzystania lub przetworzenia. 
Opakowania biodegradowalne - znak ekologiczny jest przeznaczony dla opakowań, które rozkładają się podczas kompostowania i nie uwalniają szkodliwych substancji. Produkty ekologiczne z tym symbolem ekologicznym są w pełni biodegradowalne i  mogą być kompostowane wraz z odpadami organicznymi. Podczas kompostowania nie uwalniają substancji szkodliwych dla środowiska. Etykieta ekologiczna jest przyznawana przez DIN CERTCO (Niemiecki Instutut Standaryzacji). Popularne ostatnio torby ekologiczne nazywane mianem biodegradowalnych w większości nie posiadają tego certyfikatu ekologicznego.
Możliwość ponownego wykorzystania - znak ekologiczny ten pojawia się na opakowaniach przydatnych do  wielokrotnego użytku. Takie opakowania, po wykorzystaniu, nie stają się odpadem. Projektuje się je specjalnie z myślą o ponownym użyciu do tego samego celu. Muszą nadawać się do użyciu co najmniej dwukrotnie. Symbol ekologiczny można znaleźć na kontenerach, beczkach, pudełkach, puszkach, kanistrach, ale także na butelkach, szklanych pojemnikach etc.
Belgijski Symbol EcoGarantie - najczęściej znak ekologiczny dla środków do prania, środków czystości i środków do pielęgnacji ciała. Certyfikat ekologiczny przyznawany jest produktom, których proces powstawania nie burzy równowagi biologicznej między ludźmi, roślinami i zwierzętami, uwzględniając przy tym kryteria jakościowe i ekonomiczne. Symbol ekologiczny EcoGarantie informuje konsumenta, że produkt jest ekologiczny, bezpieczny i trwały, zgodnie z wymogami belgijskiego instytutu certyfikującego PROBILAUNITRAB.     
Euroliść - znak ekologiczny przyznawany przez Komisję Europejską dla produktów ekologicznych w Unii Europejskiej. Umieszczany obowiązkowo na wszystkich paczkowanych produktach ekologicznych wyprodukowanych w jednym z państw członkowskich i spełniających obowiązujące normy wspólnotowe. Nie obejmuje produktów importowanych spoza terenu Unii. Euroliść przedstawia gwiazdki Unii Europejskiej ułożone w kształt liścia na zielonym tle. Symbol ekologiczny zawiera dwa wyraźne presłania: Natura i Europa.
BDIH  - znak ekologiczny informuje konsumenta, że do produkcji kosmetyków zostały użyte tylko surowce naturalne, takie jak: oleje roślinne, ekstrakty ziołowe, olejki  eteryczne i substancje zapachowe pochodzące z kontrolowanych upraw ekologicznych lub dzikich zbiorów. Symbol ekologiczny jest dziełem niemieckiej organizacji BDIH  (Association of German Industries and Trading Firms for pharmaceuticals, health care products, food supplements and personal hygiene products), która  we współpracy z wiodącymi producentami kosmetyków naturalnych opracowała wytyczne do przyznawania tego certyfikatu ekologicznego. Etykieta ekologiczna, widoczna na opakowaniu jest gwarancją kontrolowanego czysto biologicznego produktu kosmetycznego, który jest przyjazny zarówno dla skóry jak i dla środowiska naturalnego. 
( wynalezione na - anyahblog.pl/ )
Dlatego pamiętajmy, żeby czytać to co na produktach, bo nie zawsze to co  "ekologiczne" , w rzeczywistości z ekologicznymi produktami  ma niewiele wspólnego. !!

18 komentarzy:

 1. króliczka doszukuję się pierwszego;))

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. ja króliczka, recyklingu i terminu przydatności ;P

   Usuń
 2. Świetny post !

  takeabreakkk.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 3. Dzięki Twojemu wpisowi uczyniłam kolejny krok w kierunku pogłębiania wiedzy na tematy kosmetyczne:)

  OdpowiedzUsuń
 4. świetna notka!
  nie wiem jak to sie stało, ze dopiero teraz tutaj zawitałam, ale juz jestem jak na Malinowa przystalo :D

  OdpowiedzUsuń
 5. Z tym otwartym słoiczkiem to troszkę nieprawda, bo np na kosmetykach Orientany on jest a w większości one mają termin trwałości poniżej 9 miesięcy (czyli duuuużo poniżej 30 miesięcy, przy których niby jest stosowane oznaczenie słoiczka:P).

  OdpowiedzUsuń
 6. Fajna sprawa :) Szkoda tylko że tych symboli BIO jest jeszcze tak mało :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Przydatna notka :) Już kiedyś szukałam informacji o dokładnym znaczeniu tych rysunków na opakowaniach, więc wiedziałam co nieco, jednak jestem pewna że to co napisałaś przyda się wielu osobom.

  OdpowiedzUsuń
 8. Lubię takie posty, w większości znam te oznaczenia, bo to podstawa w doborze produktów, ale dowiedziałam się o kilku od Ciebie. Dzięki

  OdpowiedzUsuń
 9. bardzo przydatne informacje:-)
  pozdrawiam:-)

  OdpowiedzUsuń
 10. ja nie zwracam uwagi na takie znaki :(
  fajny post :*

  OdpowiedzUsuń
 11. zapisze sobie link to tego postu
  bardzo przydatne
  u mnie dzis pielegnacja wlosow
  czyli olejki,wcierki I maski ;) x x x

  OdpowiedzUsuń
 12. fajne, przydatne ;) paru nie znałam

  OdpowiedzUsuń
 13. Bardzo przydatne informacje, czasami człowiek patrzy na te wszystkie znaczki i nie wie czy to dobrze, że tam są czy nie

  OdpowiedzUsuń
 14. bardzo przydatny i uświadamiający wpis :)

  pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 15. Trafny tekst. Oby kolejne!

  Take a look at my homepage opinie o natural pharmaceuticals

  OdpowiedzUsuń